Manuel Terapi

Manuel Terapi tarihi çok eksi çağlara kadar uzanan, modern tıpta yerini almış olan, günümüzde Fizyoterapistler tarafından destekleyici tedavi tekniği olarak kullanılan tıbbi uygulamadır.

Manuel Terapi uygulamaları rahatsızlığa uygun Fizik Tedavi yöntemleriyle kombine edilerek yapıldığında kişilerin gereksiz yere cerrahi operasyon geçirmelerini engelleyerek yaşam kalitelerini artırır.

İnsan vücudu yaşam içerisinde yapması gereken güç gerektiren aktiviteler ve kendi ağırlığından kaynaklı yer çekimine karşı gösterdiği direnç nedeniyle zaman geçtikçe deforme olmaktadır. Bu durum kendisini fıtık, kireçlenme, bağ ve kas yırtıkları gibi deformasyonlar ile gösterir.

Manuel Terapi yöntemi kişinin vücudunda işleyişi bozulan mekanizmaları ortaya çıkartırken bu sistemlerin tedavi edilmesine yardımcı olur. Kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığını korumayı, düzeltmeyi ve yaşadığı ağrıları yok etmeyi hedefler.

Manuel Terapi uygulamaları Uzman Fizyoterapist veya bu alanda yetkin sağlık personelleri tarafından yapılmalıdır. İşlemler sırasında uzman ellerini ve vücudun ortaya çıkardığı güç mekanizmalarını kullanır. Manuel Terapi uygulanırken dışarıdan herhangi bir cihaz, ilaç veya elektriksel yöntem kullanılmaz.

Manuel Terapi Tedavisi ile tespit edilen sorunlar kişinin yaşam tarzı düzenlenerek tedavi edilmeye çalışılır. Vücutta patolojik hareketler sonucu ortaya çıkan ağrılar soruna neden olan bozukluklar iyileştirildiğinde kendiliğinden giderilmeye başlar.

Manuel Terapi ve benzeri pek çok alternatif tedavi yöntemini uzun yılların verdiği tecrübe ve uzmanlık ile başarıyla sunmakta olan Fizyoterapist Fatma ASLAN tarafından kontrol edilerek size en uygun tedavi planının oluşturulması için Hemen Bizi Arayabilirsiniz…

Manuel Terapi Nedir?

Manuel Terapi veya Manuel Tedavi insanların iskelet ve kas sisteminde problemlere yol açan tüm hastalıkların tedavi edilebildiği bilimsel bir tedavi yöntemidir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ihtiyacı duyan tüm bireylere Manuel Terapi uygulanarak istenilen sonuçlar kolayca elde edilebilir.

Elle Tedavi olarak da ifade edilen Manuel Terapi birçok ülkede yüzyıllardır uygulanan ve alt bilim dalı haline gelmiş bir yöntemdir. Manuel Terapi halk arasında bilinenin aksine bir masaj veya alternatif tedavi yöntemi değildir.

Manuel Terapi uygulamasıyla özellikle bel ve boyun fıtığı olmak üzere, skolyoz, kifoz, fibromyalji gibi insanların omurga, dirsek, omuz, kalça ve bilek bölgelerini etkileyen birçok rahatsızlığın tedavisi yapılmaktadır.

Manuel Terapi Nasıl Yapılır?

Öncelikle Uzman Fizyoterapist veya tedaviyi uygulayacak profesyonel sağlık personeli tarafından kişinin iskelet, kemik, kas ve sinir yapıları incelenerek yaşanan rahatsızlıkların boyutu tespit edilir.

Manuel Terapi tedavisinin asıl hedefi kişinin ilaç vb. etken madde kullanılmadan sadece elle doğru noktalara uygulanacak bası ve germeler sonucu iyileştirilmesidir. Bu uygulama şeker, tansiyon, kalp gibi tedavi uygulanmasına engel rahatsızlıkları bulunan kişilerin tedavi edilebilmesine imkan sağlanmasıdır.

Tıbbi eğitim almış, Fizik Tedavi alanında tecrübeli ve yetkin kişiler tarafından uygulanması gereken Manuel Terapi yetersiz ve bilgisiz kişiler tarafından uygulanırsa komplikasyon, sakatlık gibi kişiye zarar verecek durumların oluşmasına neden olur.

Manuel Terapi Teknikleri

Manuel Tedavi kişinin yaşadığı rahatsızlık türüne bağlı olarak farklı tekniklerle uygulanan tedavi yöntemidir. Manuel Terapi Teknikleri arasında;

 • Yumuşak Doku Mobilizasyonu
 • Eklem Mobilizasyonu
 • Ger ve Say

gösterilebilir.

Yumuşak Doku Mobilizasyonu

Hastanın eklemleri ve etrafındaki kasları aktif hale getirmek için uygulanan tekniktir. Uygulamanın hedefi eklem hareketlerini düzenleyerek kasların gerginliğini azaltmaktır.

Yumuşak Doku Mobilizasyonu değişik sebeplerle ortaya çıkan rahatsızlıkların doku sıvıları harekete geçirilip kasların gerginliğinin azaltılması ile tedavi edilmesidir.

Yumuşak Doku Mobilizasyonu uygulamasında kişinin omurgasını çevreleyen kasların tümü ele alınır. Bu bölgedeki kaslara uygulanan kuvvetli basınç ve ritmik germe iyileşmeye yardımcı olmaktadır.

Eklem Mobilizasyonu

Bu teknikte hastanın spazm ve tutulma oluşan eklemleri gevşetilerek kaybettiği hareketlilik geri kazandırılır. Özellikle sırt ağrılarında çok başarılı sonuçlar vermektedir.

Ger ve Say

İnsan vücudunda duruş, yapı ve işlev sorunlarına neden olan reflekslerin düzeltilmesinde bu yönteme başvurulur. Uzman Fizyoterapist ağrıları tetikleyen noktaları belirleyerek hassasiyetin minimum olduğu pozisyonu tespit eder.

Ger ve Say yönteminde belirlenen pozisyonda kişi yaklaşık 90 saniye tutulur. Bu süreçte iskelet ve kas sisteminde gerilme meydana gelir. Bu süre sonunda hasta yavaşça o pozisyondan çıkarılarak vücudun normal gerginlik haline gelmesi sağlanır.

Ger ve Say tedavisi diğer yöntemlerle istenilen sonuçların alınamadığı çok zorlu sırt problemlerinde ve akut hastalıklarda tercih edilir. Vücutta yaratılan kas gerginlikleri sayesinde iyileşme sağlanmaya çalışılır.

Manuel Terapi Faydaları

Manuel Terapi uygulamaları diğer tüm tedavi yöntemleri ile kıyaslandığında birçok avantajı içerisinde barındırır. Geçirilmesi oldukça zorlu olan veya mümkün olmayan rahatsızlıklar Manuel Terapi yöntemleri ile hızla iyileştirilebilir.

Manuel Terapinin Avantajları arasında;

 • Tedavi süresi ve hastanın iyileşme hızı diğer yöntemlere göre çok avantajlıdır.
 • Uygulama etkisini ilk seanstan itibaren gösterir. Kişinin yaşadığı ağrılar ve kaslarındaki gerginlik hızla azalırken hareket kabiliyeti maksimuma çıkarılır.
 • İşlemin başarı oranı diğer tüm yöntemlerle kıyaslandığında daha yüksektir. Bu nedenle en sık tercih edilen fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamasıdır.
 • Tedavi sırasında problem yaşanan vücut bölgesi direkt olarak elle tedavi edilir. İşlemler sırasında herhangi bir ilaç, alet veya cihaz kullanılmaz.
 • Uygulamanın insan vücuduna hiçbir zararı ve yan etkisi bulunmaması ise değerli özelliklerinden birisidir.

belirtilebilir.

Manuel Terapi Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Manuel Terapi insanlarda iskelet, kas ve eklemleri ilgilendiren birçok rahatsızlığın tedavisinde yüksek başarı oranına sahip bir uygulamadır. Günümüzde kişiler yaşadıkları pek çok problemi Manuel Terapi sayesinde güvenli, konforlu ve hızlı bir tedavi süreciyle atlatmaktadır.

Tedavi sürecinde Manuel Terapi yöntemlerine en sık başvurulan hastalıklar arasında;

 • Bel Fıtığı ve Bel Kayması,
 • Boyun Fıtığı ve Boyun Düzleşmesi,
 • Eklem Rahatsızlıkları,
 • Kas Yırtılmaları,
 • Dirsek ve El Bileği Rahatsızlıkları,
 • Kalça Çıkığı ve Kalça Protezi Sonrası Oluşan Ağrılar,
 • Topuk Dikeni,
 • Ayak Hastalıkları,
 • Tenisçi Dirseği,
 • Skolyoz ve Kifoz,
 • Fibromyalji,

gösterilebilir.

Manuel Terapi Fiyatları

Manuel Terapi Fiyatları yaşadıkları rahatsızlıkların tedavisi için bize ulaşan kişilerden en sık duyduğumuz sorulardan birisi olmaktadır. İnsanların fiziksel durumu ve yaşadığı hastalıkların boyutu tedavi ücretlerinde farklılıklar oluşmasına sebep olmaktadır.

Manuel Terapi Fiyatları farklılıklara neden olan etmenler arasında;

 • Kişinin fiziksel özellikleri ve yaşı,
 • Hastanın yaşadığı rahatsızlıkların çeşidi ve seviyesi,
 • İyileşme için uygulanması gereken seans sayısı,
 • Tedaviyi gerçekleştirecek uzmanın tecrübesi ve kliniğin tedavi geçmişi,

belirtilebilir.

Manuel Terapi Fiyatları ile ilgili detaylı bilgileri almak, Uzman Fizyoterapist Fatma ASLAN tarafından yapılacak Manuel Terapi sayesinde yaşadığınız rahatsızlıklardan konforlu, hızlı ve güvenli bir tedavi süreciyle kurtulmak için Hemen Bize Ulaşınız…