Kuru İğneleme

Kuru İğneleme tedavisi kronik kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları bulunan kişilere uygulanan popüler fizik tedavi yöntemlerinden birisidir. Kişinin yaşadığı kas ve iskelet sistemi problemi giderilerek bu soruna bağlı ortaya çıkan hareket kayıpları ve ağrılar telafi edilir.

Kuru İğne Tedavisi olarak da bilinen bu yöntem insan vücudunda kas ve bağ dokular içerisindeki tetik noktalara Akupunktur yöntemindeki gibi iğneler batırılarak istenilen hareketlilik sağlanıp iyileşme görülmesi esasına dayanır.

Kişinin vücuduna anestezi, steroid veya mezoterapi gibi herhangi bir ilaç verilmeden yapılan bu tedavi sırasında ince enjeksiyon iğnelerinden faydalanılır. Kaslarda oluşan problemlerin mikro iğnelerin mekanik etkisi ile çözüldüğü bu yöntem ilaçsız yapıldığı için çok sık tercih edilmektedir.

Kuru İğneleme son dönemlerde özellikle kronik kas ve iskelet rahatsızlıklarında, fibromiyalji probleminde çok başarılı sonuçlar vermektedir. Kuru İğne Tedavisi incecik ve farklı boylardaki iğnelerin Uzman Fizyoterapist tarafından belirlenen noktalara batırılarak kaslara uyarı vermesi esasına dayanan bir tedavi tekniğidir.

Kuru İğne Tedavisinin başarısını kanıtlayan çok sayıda bilimsel çalışma vardır. İnsanlarda en sık kas ve iskelet sistemindeki ağrıların tedavisinde kullanılmaktadır.

Kuru İğneleme uygulanarak halk arasında kulunç girmesi – yel girmesi olarak ifade edilen durumun ileride daha ciddi sinir sıkışmalarına ve bel – boyun fıtığına dönüşmesi engellenir.

Ayrıca bu uygulama Uzman Fizyoterapist veya bu alanda yetkin hekimler tarafından yapıldığı sürece hiçbir yan etkisi bulunmayan güvenli, konforlu ve ağrısız bir tedavi yöntemidir.

Uzun yıllardır Kuru İğneleme yani Kuru İğne Tedavisi dahil birçok cerrahi olmayan tedavi yöntemini başarıyla uygulamakta olan Uzman Fizyoterapist Fatma ASLAN tarafından muayene edilmek ve ihtiyacınıza uygun tedavi planınızı oluşturmak için Hemen Bizi Arayabilirsiniz…

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Kuru İğne Tedavisi, Kuru İğneleme ya da Kuru İğne Yöntemi olarak ifade edilen, kronik iskelet ve kas sistemi rahatsızlıkları ile bu hastalıklar sonucu ortaya çıkan hareket kısıtlamaları – ağrı problemlerinin tedavi edildiği Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon yöntemidir.

Kuru İğne Tedavisi sırasında içerisinde ilaç içermeyen ince iğneler kullanılır. Uygulama sırasında herhangi bir cerrahi işlem yapılmaması ve ilaç kullanılmaması insanlar tarafından çok fazla tercih edilmesine neden olmaktadır.

Uzman Fizyoterapist tarafından belirlenen noktalara neredeyse kıl inceliğinde olan iğnelerin batırılması sonucu kişinin yaşadığı kas ağrıları ve spazmları tedavi edilmektedir.

Tıbbi adı Intramuskuler Stimulasyon (IMS) olan halk arasında Kuru İğneleme olarak bilinen bu tedavi yöntemiyle insanların yaşadığı kronik hale gelmiş kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları güvenli ve konforlu bir süreçle tedavi edilmektedir.

Kuru İğneleme Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Kuru İğneleme yöntemi ile kişide var olan iskelet ve kas sistemi kaynaklı tüm rahatsızlıklar – ağrılar güvenle tedavi edilebilmektedir. Uygulamanın en etkin olduğu rahatsızlıklar arasında;

 • Boyun – Bel – Sırt Ağrısı,
 • Omuz Ağrısı ve Omuzdaki Hareket Kısıtlıkları,
 • Miyofasiyal Ağrı Sendromu,
 • Fibromiyalji Problemi,
 • Golfçü Dirseği, (Tenisçi Dirseği)
 • Yoğun Ağrılı Kas Spazmları,
 • Masa başı çalışan ve uzun süre sabit duran kişilerde görülen ağrılar,
 • Duruş Bozukluğu veya Skolyoz,
 • Omuz, Kalça, Topuk, El, Dirsek gibi Noktalarda Oluşan Tendinitler,
 • Spor Yaralanması ve Rehabilitasyon Süreci,
 • Çene ekleminde tetik noktalar nedeniyle oluşan ağrılar,
 • Travmaya Bağlı Omurga Ağrılarında,

gösterilebilir.

Kuru İğneleme tedavisi hastanın kaslarındaki son durum kontrol edilerek tek iğne uygulaması ile yapılabileceği gibi çoklu iğne uygulaması kullanılarak da gerçekleştirilebilir.

Kuru İğneleme Nasıl Yapılır?

Kuru İğne Tedavisi insanların yaşadığı kronik iskelet ve kas rahatsızlıklarının tedavisinde çok başarılı sonuçlar veren güvenli bir tedavi yöntemidir.

Yaşadığı rahatsızlıkların tedavisi için kliniğimize ulaşan kişiler Uzman Fizyoterapistimiz eliyle muayene edildikten sonra Kuru İğneleme Tedavisinin hangi bölgelere kaç seans yapılması gerektiğine karar verilir.

Kuru İğneleme tedavisi insanların birçoğunda görülen ve kulunç olarak bilinen kas sıkışmaları ve spazmların hızla yok edilmesini ve ilerleyerek fıtık gibi ciddi problemlere sebep olmamasını sağlar.

İnsan vücudunda kaslarda oluşan spazmların tetik noktalarına batırılan doğru iğnelerin yeterli süre tutulup çekilmesi sonucu spazm çözülerek bölgede gevşeme oluşur. Bu uygulama sayesinde ilaç kullanılmadan yaşanan rahatsızlıklar tedavi edilir.

Kuru İğne Tedavisi sırasında farklı boyutlarda (incelik ve uzunluklarda) iğneler kullanılır. Aşırı kasılma sonucu kişide ağrılara veya farklı problemlere neden olan kaslara batırılan bu iğneler ile spazm çözülerek istenilen iyileşme sağlanır.

Kuru İğneleme Seans Sayısı

Kuru İğne Tedavisinde iyileşme için gerekli olan seans sayısı kişinin yaşadığı rahatsızlıkların türüne, bölgesine ve seviyesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte kişinin genetik özellikleri de iyileşme sürecinde farklılıklar olmasına yol açmaktadır.

Ortalama vakalarda haftada 1 ila 2 seans olarak uygulanan Kuru İğneleme tedavisinin 3 ya da 5 seansı tamamlandığında hastanın yaşadığı problemlerin büyük ölçüde giderildiği görülmektedir.

Bazı rahatsızlıklarda 1 ila 3 seans içerisinde iyileşme görülebilirken daha zorlu hastalıklarda 8 ila 10 seans Kuru İğne Tedavisi uygulanarak başarılı sonuç elde edilebildiği olmuştur. Net bir seans sayısı öğrenebilmek için Uzman Fizyoterapist tarafından muayene edilmek gereklidir.

Kuru İğneleme ve Akupunktur Farkı

Kuru İğneleme ve Akupunktur tedavileri her ikisinde de iğne kullanıldığı için aynı işlem gibi düşünülse dahi birbirinden farkları olan uygulamalardır.

Akupunktur yönteminde iğneler standart noktalara batırılmaktadır. Kuru İğneleme tedavisi sırasında iğneler muayene ile belirlenen tetik noktalarına batırılmaktadır. Batırılma noktalara yaşanan rahatsızlığa ve kişinin genetik yapısına göre farklılıklar göstermektedir.

Kuru İğneleme tedavisi sırasında ilaç kullanılmadığı için hasta üzerinde herhangi bir alerji, zarar ve yan etki oluşturmayan güvenli bir işlemdir. İğneler oldukça ince olduğu için hastanın ağrısız ve konforlu bir tedavi süreci geçirmesi sağlanır.

Kuru İğneleme sırasında birçok hasta hiçbir ağrı ve sızı duymadıklarını belirtmektedir. Kişinin acı eşiğinin düşüklüğüne ve tetik noktanın hassasiyetine bağlı olarak bazı kişiler azda olsa ağrı durmakta lakin bu durum hemen geçmektedir.

Kuru İğneleme Fiyatları

Kuru İğneleme Fiyatları yaşadıkları rahatsızlıkların tedavisi için merkezimize ulaşan kişilerden en sık duyduğumuz sorulardan birisi olmaktadır. İnsanların fiziksel durumu ve yaşadığı hastalıkların boyutu tedavi ücretlerinde farklılıklar oluşmasına sebep olmaktadır.

Kuru İğneleme Fiyatları farklılıklara neden olan faktörler arasında;

 • Hastanın fiziksel yapısı ve yaşı,
 • Kişinin yaşadığı rahatsızlıkların türü ve boyutu,
 • İyileşme için yapılması gereken seans sayısı,
 • Tedaviyi gerçekleştirecek uzmanın tecrübesi ve kliniğin tedavi geçmişi,

belirtilebilir.

Kuru İğneleme Fiyatları ile ilgili detaylı bilgileri almak, Uzman Fizyoterapist Fatma ASLAN tarafından yapılacak Kuru İğne Tedavisi sayesinde yaşadığınız rahatsızlıklardan konforlu, hızlı ve güvenli bir tedavi süreciyle kurtulmak için Hemen Bize Ulaşınız…